Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/hdp.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak ozdobić kościół na Wielkanoc? zrób to sam

Dekoracje wielkanocne w kościele

W okresie wielkanocnym pięknie przystrajamy nie tylko nasze domy, ale i kościoły. Oczywiście, tego typu ozdoby mają charakter bardziej religijny, są mniej pstrokate, ale nie można powiedzieć że przez to mniej piękne. Oczywiście, wszystkie dekoracje świąteczne powinny ze sobą idealnie się komponować, zarówno pod względem kolorystycznym jak i tematycznym. Poza tym, nie może być ich zbyt dużo, bowiem kościół to nie sklep z dewocjonaliami ani nie kwiaciarnia. Ponadto, nadmiar ozdobników będzie rozpraszał wiernych podczas modlitwy.

Z pewnością, podczas Wielkanocy ołtarze w kościele najczęściej zdobione są białym obrusem, do którego brzegów poprzypinane są gałązki bukszpanu. Na nich znajduje się figurą Chrystusa Zmartwychwstałego, która dowodzi tego, iż Jezus jest Panem życia i śmierci. Otóż, najczęściej ma on uniesioną prawą rękę w górę, a w lewej trzyma czerwoną chorągiew. Oprócz  tego, ważną dekoracją świąteczną jest również baranek wielkanocny, który symbolizuje Jezusa zmartwychwstałego. Posiada on także czerwoną chorągiew i najczęściej ma uwiązany dzwoneczek na szyi. Bywa, iż zdobi ołtarz główny lub ołtarz w nawie bocznej. Nie możemy tu  też pominąć paschału oznaczającego światło Jesusa zmartwychwstałego. Warto podkreślić to, iż uroczyste zapalenie tej świecy następuje w Wielką Sobotę i cały czas przypomina nam o zmartwychwstaniu Pana. Oczywiście, zapalana jest ona w trakcie każdej liturgii w okresie świątecznym. Poza tym, w wielu kościołach w nawach bocznych umieszczane są tablice tematyczne, np. ilustrujące Jezusa zmartwychwstałego. Ponadto, bardzo powszechną ozdobą są także palmy, które uprzednio były poświecone w Niedzielę Palmową. Przede wszystkim, wyróżniają się żywą kolorystyką, są wysokie i wykonane samodzielnie.

Trzeba powiedzieć o tym, iż w czasie Wielkanocy kościoły zdobione są ślicznymi kompozycjami kwiatowymi. Mowa tu głównie o wiązankach stworzonych z frezji, żonkili, tulipanów, krokusów, hiacyntów, które przelatane są bukszpanem i baziami, zieleniną oraz ozdobami wielkanocnymi, np. kraszankami, zajączkami czy barankami. Najczęściej ułożone są one przed ołtarzem lub w nawach bocznych bądź obok tabernakulum. Nie zapominamy także o kwiatach doniczkowych, w szczególności o hortensjach, którymi upiększany jest grób pański czy ciemnica. Warto powiedzieć o tym, iż są one nie tylko piękne, ale i trwałe, w związku z czym przez długi czas będą zdobić kościół. Należy także wspomnieć o tym, iż bardzo powszechne są wieńce świąteczne, najczęściej dekorujące filary, chociaż zdarza się, iż zawieszane są również pod kinkietami. Natomiast kolumny zwykle upiększane są za pomocą łańcuchów wykonanych z zieleniny, najczęściej z tui lub bukszpanu, które przeplatane są kolorowymi wstążkami, pisankami, czy wiosennymi kwiatami. Zdarza się, że zdobi się nimi jeszcze ambony lub zawieszone są nad drzwiami wejściowymi do świątyni.

Nie ulega wątpliwości to, że dekoracje  wielkanocne zajmują ważne miejsce w kościele, bowiem przypominają nam o zmartwychwstaniu Jezusa, a także podkreślają radosny nastrój tychże świąt, które często błędnie kojarzone są jako przygnębiające.